Dialyzační technika od jejích počátků až do současnosti

Až do 4. března 2018 můžete v prostorách Národního technického muzea v Praze shlédnout unikátní výstavu „Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně“, která seznamuje návštěvníky s historií i se současností protetiky, ukazuje možnosti, perspektivy i meze náhrad lidského těla a jeho funkcí.  

Výstava ve dvanácti sekcích a stovkách exponátů prezentuje celé spektrum funkčních i estetických náhrad lidského těla od protéz končetin, zubních, cévních či prsních implantátů přes nervovou stimulaci či kompenzaci hlasu, sluchu a zraku, až po náhrady funkce srdce, plic, slinivky, jater a ledvin. Návštěvníci tak uvidí mimo jiné Alwallovu umělou ledvinu, která zachraňovala životy prvním dialyzovaným pacientům v Praze padesátých let i takřka kompletní řadu hemodialyzačních přístrojů Fresenius včetně toho nejmodernějšího, jehož pokročilá technologie dovoluje napodobit očišťovací funkci ledvin téměř jako u živého orgánu a model se speciálním softwarem slouží některým českým pacientům jako umělá ledvina i u nich doma. Věděli jste, že dnešní eliminační přístroje – k vidění bude model Prometheus – umí nahradit také funkci jater a překlenout tak čekání pacienta na transplantaci.

„Jsem velice rád, že jsme mohli poskytnout organizátorům výstavy hemodialyzační přístroje, které mají možnost běžně vidět pouze pacienti s chronickým selháním ledvin v dialyzačních střediscích. Na návštěvníky výstavy čeká i jedno překvapení, a to plně funkční přístroj, u něhož na vlastní oči uvidí, jak taková umělá ledvina vypadá v praxi,“ říká David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius Medical Care, která na výstavu zapůjčila celkem pět exponátů dialyzační techniky, a dodává: „Vystavené dialyzační přístroje mapují pokroky v oblasti dialyzačních technologií a těší mě, že právě naše společnost je ve světě ledvinných náhrad tím nejvýznamnějším inovátorem.“

Výstava je pro veřejnost otevřena stejně jako celé Národní technické muzeum denně kromě pondělí, a to ve všední dny od 9 do 17.30 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin. Pro návštěvníky výstavy se chystají také komentované prohlídky s odborníky.