Na dialýze se vytváří s pacienty hlubší vztahy

MUDr. Michaela Ročková působí jako lékařka v dialyzačním středisku Fresenius NephroCare v Hlinsku od roku 2015, ráda pomáhá pacientům a pociťuje radost pokaždé, když se jim udělá lépe.

Čím vás oslovila nabídka Fresenius Medical Care?

Především se mi líbila možnost práce na zkrácený úvazek – vzhledem k tomu, že jsem chtěla nastoupit do práce a doma měla několikaměsíční dítě. Dále se mi líbilo to, že jsem mohla začít pracovat ve městě, kde bydlím. Otevíralo se zde nové středisko, a tak odpadla nutnost nějaký čas dojíždět do 30 kilometrů vzdálené nemocnice. Umožnění absolvování potřebných stáží, seminářů a vzdělávacích akcí. Dobrá je také široká nabídka firemních benefitů pro zaměstnance – stravenky, cafeterie, šest týdnů dovolené apod. A v neposlední řadě i vyšší mzda než v běžné nemocnici.

V čem je to jiné pečovat o nefrologicky nemocné pacienty?

Na dialyzačním středisku jsou pacienti, se kterými se lékař mnohdy setkává i řadu let, vytvoří si mezi sebou hlubší vztah. Pacienti musí dodržovat celoživotně spoustu omezení týkajících se životosprávy, je to pro ně hodně omezující, a ne všichni jsou schopni dodržovat dietu a pitný režim. Mnohdy je náročné neustále jim vše připomínat a nabádat je k dodržování.

Vzpomenete si na nějaký okamžik nebo událost, kdy jste cítila uspokojení z práce, potvrzení, že jste si vybrala správnou práci?

Uspokojení z práce pociťuju vždy, když pomůžu pacientům, kteří se necítí dobře, a po našem zásahu se jim udělá lépe, jsou nám vděční a děkuji za naši práci.

Ve kterém okamžiku jste chtěla svoji práci vzdát?

Zatím jsem ji vzdát nikdy nechtěla, moje povolání mě těší. Vzdát jsem spíš chtěla studia na vysoké škole

Kdy jste měla pocit, že to nezvládnete a proč se to změnilo?

Zatím jsem tento pocit neměla. Asi by nastal v nějaké urgentní situaci, kdy bych si nevěděla rady, ale zatím jsem nic extra vážného řešit nemusela.

Kdy jste překonala sama sebe?

V medicíně nejspíš při prvním, pro pacienty a mladé lékaře ne moc populárním, vyšetření per rectum.